Strona główna

Sonda

Kto jest za (w związku z planami w zakresie ViaMaris) ?:

Lokalni Przedsiębiorcy

Reklama

Reklama

Epidemie Cholery i Cmentarz Choleryczny w Połczynie

W XIX wieku, kilkukrotnie świat nękała choroba zwana Cholerą. Wymioty, biegunka i bolesne skurcze powodowały odwodnienie, co doprowadzało do śmierci  połowę zarażonych. Na tereny Królestwa Polskiego pierwszy raz dotarła w 1831 roku, wraz rosyjskimi żołnierzami tłumiącymi powstanie listopadowe.

Największe żniwa choroba zebrała tam, gdzie panowały złe warunki higieniczne. Rozprzestrzeniała się głównie przez zanieczyszczoną bakteriami wodę.

Epidemia powracała jeszcze kilkakrotnie, 50-procentowa śmiertelność wynikała z braku wiedzy na temat przyczyn zachorowań. Dopiero w 1883 roku Robert Koch odkrył przyczynę choroby i opisał proces jej roznoszenia. Ostatnia epidemia cholery na terenie Europy miała miejsce w 1892 roku. Tym razem na terenie ziem polskich, nie pociągnęła za sobą licznych ofiar.

Niestety mieszkańców Połczyna, też nie ominęła epidemia tej śmiertelnej choroby, pozostawiając po sobie ślad w postaci cmentarza na terenie wsi.

Józef Ceynowa w swojej książce pod tytułem ,,Połczyno w latach 1910- 1978 – przemiany gospodarczo- społeczne” wspomina ten fakt:

„U podnóża wierzchowiny znajdowała się żwirownia, a przy niej wznosił się krzyż. Niegdyś był tu cmentarz choleryczny; zaraza lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku, ostatnia w tych stronach, wydarła wsi około 30 osób - pochowano ich w tym nieprzytulnym miejscu. Za moich chłopięcych lat ludzie wypatrujący za żwirem lub białym piaskiem natrafiali na ich kości. Nie było już wtedy śladu ogrodzenia. Folwark zaczynał plac zmniejszać, a w końcu lat 20. zaorywać. Krzyż, który pozostał jako jedyny ślad owych smutnych dni, w latach II wojny światowej został zniszczony przez hitlerowców.”

Odnośnie krzyża, na naszym forum wypowiadał się niegdyś kolega Kubuś2001 w ten sposób: „Z tym krzyżem to ciekawa sprawa, bo z innego źródła wiem, że w złym stanie, przekrzywiony, ale stał on jeszcze kilka lat po wojnie.”

Jak było dokładnie i kiedy? Wiedzą tylko najstarsi mieszkańcy Naszej Wsi. Użytkownicy forum, wspominają też o drugim cmentarzu, proszę o ewentualne potwierdzenie osób znających temat.

Na temat epidemii cholery wspomniano także na stronie sołectwa Smolo: ” Szczególnie ciężkie czasy nastąpiły w latach 1844-1847 w okresie głodu wywołanego nieurodzajami . Typowymi następstwami głodów w tamtym okresie były szalejące zarazy , które dziesiątkowały ludność . Zaraza taka nie ominęła również mieszkańców Smolna . Pozostałością po niej jest górujący nad wsią choleryczny cmentarz z połowy XIX wieku , jako pomnik przeszłości z tych trudnych czasów”

Wspomniany cmentarz choleryczny w Połczynie, znajdował się na terenie, gdzie aktualnie mieści się przedsiębiorstwo produkcyjne, przy drodze „na łąki”. Nie ma już po nim śladu. Jeżeli ktoś posiada informacje, które pomogą rozwinąć temat, proszę o kontakt na adres email redakcji, w komentarzach pod artykułem, na FB, czy też na naszym zapomnianym niestety forum (warto tam zajrzeć i przejrzeć temat o cmentarzu i nie tylko).

Temat na forum: Cmentarz choleryczny w Połczynie

Więcej na temat epidemii Cholery na stronie: wielkahistoria.pl

Informacja o cmentarzu w Smolnie: smolno.pl

Zdjęcie krzyża pochodzi ze strony: plfotoart.com
Foto: Michał Zalewski. Nowe Kaczkowo gmina Brok. Przydrożny krzyż choleryczny.

 #

Krzyż cmentarza cholerycznego

Krzyż cmentarza cholerycznego istniał jeszcze kilkanaście lat po wojnie(przewrócił się około roku 1959 i połamał, a drewno z niego spalono.
Urodziłem się w 1949 roku. Pamiętam jak bawiliśmy się w żwirowni to stal tam stary spróchniały krzyż. Podczas wybierania piasku często napotykano kości ludzkie, które następnie zakopywano.
Tadeusz Selewski

 
 #

Cenna informacja,

Cenna informacja, dziękuję.

Czyli wersja Józefa Ceynowy zostaje obalona przez drugą osobę.

 

Partnerzy Serwisu

Kto Nas LUBI :)

Przydatne Linki

 

Oddaj krew - Krew ratuje życie

 

 

 

Kliknij baner po szczegóły.

Ostatnie komentarze

Pogoda

Nasza pozycja w sieci

PRchecker.info