Strona główna

Sonda

Jakie imię będzie nosił nasz Bociek?:

Lokalni Przedsiębiorcy

Kapliczka – podsumowanie i podziękowania

Od lutego tego roku wiodącym tematem na naszym portalu był remont kapliczki w Połczynie, wybudowanej w 1939 roku z inicjatywy społeczeństwa („Kapliczki przydrożne”).

Kapliczka z biegiem lat mimo kilku w międzyczasie przeprowadzonym doraźnym remontom niszczała.

Mieszkańcy postanowili wziąć los kapliczki w swoje ręce i zasugerowali Sołtysowi Łukaszowi Korthals, aby podjąć się odnowienia kapliczki.

Ratujmy kapliczkę w Połczynie”  - taki tytuł miał opublikowany 4-tego lutego 2017 roku przez nas artykuł, mówiący o planach renowacji Kapliczki. Tematem zainteresował się też „Dziennik Bałtycki

Rozpoczęły się, zbieranie funduszy na ten cel oraz szukanie sponsorów, którzy by byli chętni pomóc w remoncie. 10-tego marca 2017 roku zorganizowana została „Wystawa medali i tabakierek”  połączona ze zbiórką funduszy na remont kapliczki.

Pierwsze prace remontowe dotyczyły dachu. „Rozpoczął się remont kapliczki, ale nadal potrzebne są fundusze” . Na tym etapie, 24 marca 2017 roku, przedsiębiorca z Połczyna Daniel Derc, który wraz ze swoją ekipą na co dzień zajmującą się dachami i obróbkami dekarskimi wykonali nowe poszycie dachu, opierzenia, zamontowali rynny i podarowali dwa nowe okna. Całość kosztów materiału jak i robocizny wzięli na siebie. Firma „Skojan” zabrała śmieci pozostałe po naprawie dachu.

27 marca „Ogłoszono zbiórkę na remont kapliczki”, w sklepach pojawiły się puszki, do którym można do tej pory wrzucać datki.

30 marca „Pierwsza puszka na cele remontu kapliczki została otwarta

Na ten moment zostało zebrane 2 691,80 zł. 1691,80zł pochodziło z puszki, oraz 1000 zł (2 razy po 500 zł) od Stanisława Kollek oraz Henryka Rhode.

1 kwietnia z pomocą Adama Korth i jego koparki zostały zburzone schody i wykonano wykop na fundament.

10 kwietnia przy pomocy ciężkiego sprzętu („Kapliczka – postępy w remoncie”)   uprzątnięto teren przy kapliczce z gruzu ze zburzonych schodów i nadmiaru ziemi. Ciągnik z przyczepą użyczył Zygmunt Wrese oraz małą koparkę Jan Lessnau.

11 kwietnia został wylany tzw. „chudziak”. Beton przekazała firma „Ol-Trans” z Mrzezina.

26 kwietnia szalunek i zbrojenie schodów było już gotowe. Pracami zajął się między innymi murarz z Połczyna Fabian Groenwald. Deski na szalunek dostarczył właściciel Tartaku „DREWEX” z Łebcza. Pręty na zbrojenie schodów przekazali Łukasz Korthals, Roman Okuń oraz Jan Lessnau. Brakująca część została zakupiona z zebranych funduszy (około 500 zł).

27 kwietnia firma „Ol-Trans” dostarczyła beton na schody. Całość wyniosła około 13 m3. („Kapliczka - remont coraz bliżej końca” )

Ostatni weekend kwietnia, - aby zdążyć przed pierwszymi nabożeństwami majowymi” ekipa zdemontowała szalunek, zostały przemalowane filary, położono tymczasową  kostkę na dojściu do kapliczki, którą pożyczył Kordian Korthals, wyrównano teren. Wróciły też figury na swoje miejsce i zamontowano 4 nowe okiennice.

Ma ten moment prace zostały zakończone. Dzięki wykonanym pracom, kapliczka posłuży kolejne 10-lecia naszemu społeczeństwu. W planach jest wykonanie schodów z kamienia naturalnego, ale na to trzeba uzbierać jeszcze trochę funduszy. Liczymy, że się uda.

Podsumowując, osoby oraz firmy, które pomagały przy remoncie Kapliczki to (jeżeli kogoś przypadkiem pominęliśmy - przepraszamy i prosimy o kontakt, dopiszemy do listy):

Daniel Derc – przedsiębiorca z Połczyna zajmujący się dachami i obróbkami dekarskimi, wykonał we własnym zakresie nowe poszycie dachu, zamontował opierzenia oraz orynnowanie. Zasponsorował też dwa nowe okiennice.

Firma „Skojan” – zabrali śmieci z posesji.

Firma „Ol-Trans” z Mrzezina dostarczyła beton (razem około 13 m3).

Firma „Drewex” z Łebcza dostarczyła deski na szalunki.

- Jan Lessnau oraz Korth Adam – użyczyli koparek przy pracach ziemnych;
- Zygmunt Wrese i Kordian Korthals – użyczyli ciągniki z przyczepami;
- Fabian Groenwald,  Okuń Roman, Bernard Korthals, Adam Miłosz, Dariusz Groenwald, Robert Selewski, Krystaian Szmidt, Zbigniew Okrój, Marcin Nikolt, Krystian Nikolt, Karol Korth, Daniel Groenwald i oczywiście nasz Sołtys Łukasz Korthals, który koordynował pracami.

Pręty na zbrojenie schodów przekazali Łukasz Korthals, Roman Okuń oraz Jan Lessnau. Brakująca część została zakupiona z zebranych funduszy.

Przy pracach porządkowych przy kapliczce pomagały Korth Krystyna, Busch Bronisława i Majda Irena.

W między czasie wiele osób przychodziło i przyglądało się pracom przy kapliczce, tym osobom też należą się podziękowania.

Patronat medialny nad remontem prowadziło „Wirtualne Połczyno”. Sprawę też pomógł nam nagłośnić „Dziennik Bałtycki”.

Historyczne zdjęcia kapliczki i te z remontu znajdziecie w naszej galerii w zakładce „Kapliczki, Krzyże, Kościół

Dziękujemy wszystkim, za datki i włożoną pracę przy remoncie kapliczki z 1939 roku.

 #

błędy w nazwiskach nie

błędy w nazwiskach nie zostały poprawione:(:(:(

 
 #

Proszę wskazać gdzie są błędy

Proszę wskazać gdzie są błędy w nazwiskach i wtedy napewno poprawimy.

 

Dodaj nowy komentarz

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Partnerzy Serwisu

Kto Nas LUBI :)

Oddaj krew - Krew ratuje życie

 

 

 

Kliknij baner po szczegóły.

Kalendarz wydarzeń

Ostatnie komentarze

Pogoda

Nasza pozycja w sieci

PRchecker.info