Strona główna

Sonda

Czy w Połczynie jest problem z luzem biegającymi psami?:

Znani z Połczyna

Józef Ceynowa

Urodził się w 1905 roku na kaszubskim Nordzie w Połczynie w powiecie puckim. Był absolwentem Seminarium Nauczycielskiego w Kościerzynie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Pracował w szkołach podstawowych w Kuźnicy na Helu, Dąbrówce i Ostrowitym w pow. świeckim, a po 1945 roku w szkole podstawowej w i liceum w Koronowie, którego był dyrektorem. Pod pseudonimem "Połczyński Józk" działał jako animator ruchu kulturalnego.

W stopniu porucznika był żołnierzem kampanii wrześniowej i jeńcem wojennym. M..in. przebywał w obozie II-C Woldenberg, gdzie należał do Koła Pomorzan, tam pogłębił swą wiedzę, studiując w filii Wolnej Wszechnicy Polskiej. Na początku lat 70-tych (1970) osiadł w Czersku, gdzie zmarł w 1991 roku i został pochowany.

Pierwsze swe utwory poetyckie opublikował w Kościerzynie (Jednodniówka Maturalna, Kleka ), a po wojnie w takich czasopismach (w tym regionalnych) jak: „Checz”, „Kaszebe”, „Kierunki”, „Litery”. Jego wiersze weszły do wielu antologii. Jest On także autorem wielu opowiadań, bajek, podań i pieśni, lecz wiele z nich znajduje się w rękopisach. Niemniej staraniem Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w 1985 roku wydany został jego autorstwa zbiór legend i podań z Kaszub i Pomorza pt. „Dobro zwycięża”, z którego to pochodzi wyżej publikowana legenda. Weszła ona także, w skład wydanego w tym roku, staraniem Kazimierza Ostrowskiego (zbiór i opracowanie) publikacji z cyklu: „Szkice chojnickie”, książki, zatytułowanej „Ukryty skarb”, której treść stanowią legendy m.in. o – Zaborach i Gochach.

Tablica upamiętniająca Józefa Ceynowa

18 grudnia 2005 r. odsłonięto w Połczynie tablicę na jego rodzinnym domu. Towarzyszyły temu występy artystyczne, oraz promocja książki "Pro memoria Józef Ceynowa (1905-1991)". Gospodarzami imprezy byli Wójt Gminy Puck oraz Przewodniczący Rady Gminy Puck, a całość zorganizował Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck wraz z Instytutem Kaszubskim.

Weronika Korthals

Weronika Korthals

Jest laureatką wielu prestiżowych festiwali i konkursów, dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w Szansie na Sukces. W programie, którego gwiazdą była, Violetta Villas oraz z piosenkami z musicalu Metro (Janusz Józefowicz zaproponował jej angaż do musicalu Metro). Brała udział w wielu koncertach telewizyjnych m.in. „Raz na ludowo”, „Raduj się świecie”, „Tercet egzotyczny na plaży”. Weronika obecnie jest wokalistką grupy HA-DWA-O!

Anna Basman Dettlaff

Urodzona w 1924 roku w Połczynie. Od 1943 maluje na szkle, haftuje serwetki we wzory kaszubskie. Brała udział w wielu konkursach i wystawach regionalnych. Zdobyła bardzo wiele nagród. Wiele prac wykonanych przez artystkę mieści się w muzeach w Polsce jak i za granicą.

Informacje pochodzą z:
www.najigoche.kaszuby.pl, www.sppolczyno.jou.pl, www.pomorskie.pttk.pl, www.instytutkaszubski.pl

Partnerzy Serwisu

Kto Nas LUBI :)

Oddaj krew - Krew ratuje życie

 

 

 

Kliknij baner po szczegóły.

Ostatnie komentarze

Pogoda

Nasza pozycja w sieci

PRchecker.info