Strona główna

Sonda

Kto jest za (w związku z planami w zakresie ViaMaris) ?:

Lokalni Przedsiębiorcy

Reklama

Reklama

150-ta rocznica Ochotniczej Straży Pożarnej w Połczynie

W sobotę, 7 maja 2016 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Połczynie obchodziła swoje 150-cio lecie istnienia. Tego dnia obchodzono też dzień św. Floriana, patrona strażaków.

Z tej okazji zorganizowano uroczystą mszę świętą w kościele w Swarzewie, gdzie przybyli strażacy z naszej Gminy.

Po mszy zastępy OSP z okolicznych wsi oraz mieszkańcy, stawili się na placu w Połczynie, aby wspólnie uczcić 150 lat istnienia OSP w Połczynie.

Po podniesieniu flagi państwowej za pomocą strażackiej drabiny mechanicznej, przystąpiono do wręczania medali i odznaczeń.

Medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:
- złoty - Jacek Groenwald;
- srebrny - Marek Brzozowski;
- brązowy – Zbigniew Okroj, Ryszard Ciskowski oraz Piotr Kłosin.

Na tę okazję zostały także wybite medale okolicznościowe, które otrzymali zaproszeni goście, samorządowcy, przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, przybyłych byłych jak i obecnych członków jednostki z Połczyna.

Następnie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pomnika, który powstał na rozwidleniu ulic Gdańskiej i Łąkowej, w miejscu gdzie kiedyś stał pierwszy budynek straży w Połczynie. Pomnik stanowi duży, z jednej strony płaski, ważący około 21 ton kamień, do którego przytwierdzono tablicę pamiątkową na cześć strażaków z Połczyna.

Pomnik wspólnie odsłonili: z-ca wójta gminy Puck Jerzy Tkaczyk, Starosta pucki Jarosław Białk, Piotr Kłosin przedstawiciel firmy Schaap-Pol oraz Prezes OSP Połczyno Dariusz Groenwald.

Następnie pomnik został poświęcony przez księdza kapelana strażackiego Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pucku ks. Kanonika Bogusława Kotlewicza, oraz proboszcza naszej parafii Piotra Pastewskiego.

Na zakończenie uroczystości przy pomniku, strażacy, goście i mieszkańcy w kolumnie prowadzeni przez Naczelnika OSP w Połczynie Zbigniewa Okroj, przeszli ulicą Gdańską w stronę Celbowa, następnie weszli w ulicę Szkolną, by przejść na boisko wiejskie gdzie czekał na nich poczęstunek w postaci gorącej grochówki ugotowanej przez Marka Kołacza.

Fundatorami pomnika są:
- Wójt Gminy Puck – Tadeusz Puszkarczuk;
- Firma Glembud - Sławomir Glembin;
- Firma Ol-Trans - Olgierd Hewelt;
- Firma Schaap-Pol - Piotr Kłosin i Ryszard Ciskowski;
- Firma Gremar - Marcin i Grzegorz Labuda.

Film z przemarszu ulicami Połczyna:

Więcej zdjęć w Galerii

Informacje na temat historii OSP w Połczynie

Skomentuj wydarzenie na www.forum.polczyno.pl

Partnerzy Serwisu

Kto Nas LUBI :)

Przydatne Linki

 

Oddaj krew - Krew ratuje życie

 

 

 

Kliknij baner po szczegóły.

Ostatnie komentarze

Pogoda

Nasza pozycja w sieci

PRchecker.info